Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sztuka kupowania perfum

Jak kupować perfumy?

Jak je wybierać?

Na co zwracać uwagę?

 

Znajomość kilku prostych zasad na pewno ułatwi nam zakup perfum, a potem pomoże nam ich odpowiednio używać, byśmy mogli w pełni cieszyć się magią, jaką roztacza ich aromat.

 

Po zakup perfum najlepiej wybierzmy się przed południem, bo w tym czasie zmysł węchu jest najbardziej wrażliwy. Nie perfumujmy się przed wyjściem, bo nasz zapach może się zmieszać z testowanym. Nasz węch rozróżni tylko trzy lub cztery kolejne zapachy, później będzie zbyt zmęczony i możemy podjąć błędną decyzję. Jeśli jednak chcemy dalej testować powąchajmy ziarnka kawy, aby móc właściwie rozpoznawać kolejne zapachy.

 

Perfumy zupełnie inaczej pachną we flakonie czy na blotterze (papierowy pasek), a zupełnie inaczej na naszej skórze. Chcąc dobrze dobrać zapach, powinniśmy testować go na sobie. Testując nowy zapach, nie perfumujmy przegubu jeśli nosimy zegarek lub bransoletkę, ponieważ skóra, plastik i metal reagują z kompozycja zapachową. Perfumujmy zgięcie łokcia lub przedramię i odczekajmy chwilę, aż ulotni się alkohol. Poczujemy pierwszą nutę zapachową - nutę głowy, tę najbardziej ulotną. Po kilkunastu minutach odparowują najbardziej ulotne związki i poczujemy nutę serca, zaś dopiero po pewnym czasie ujawni się nuta głębi - najtrwalsza ze wszystkich. Aby odczuć właściwy dla danego zapachu - bukiet, musimy odczekać około 15 minut.

 

Jeśli jesteśmy zadowoleni z zapachu po dłuższym czasie, i nadal dobrze trzyma się on na naszej skórze, możemy zdecydować się na zakup. Zapach jest dobrze dobrany, jeśli po kilku dniach używania nie czujemy go na sobie. Staje się wtedy nieodłączną częścią nas, jest jak druga skóra. Pamiętajmy, że perfumy na każdej skórze pachną inaczej. Oznacza to, że zapach który bardzo nam się podoba a jest używany przez naszych bliskich, może być inaczej odczuwany na nas samych.

 

Nie powinnyśmy perfumować ubrań, ponieważ  tkaniny różnie przyjmują i czasami zniekształcają zapachy, dodatkowo mogą plamić lub odbarwiać tkaninę. Zapach perfum może zostać zmieniony lub zdominowany przez inne kosmetyki, których używamy (żel pod prysznic, balsam do ciała, krem do rąk). Zapach również zmieni się jeśli będziemy; stosować leki (np. witaminy z grupy B), jeść ostre potrawy, pić kawę i alkohol, palić papierosy.

 

Trwałość perfum zależy od wielu indywidualnych czynników: fizjologii, Ph i temperatury skóry, składu wody, diety, samopoczucia psychicznego i fizycznego. Wpływ mają na to również same składniki - zapachy ciężkie, korzenne i zmysłowe są trwalsze od lekkich i ulotnych. Pamiętajmy, że latem zapach rozchodzi się szybciej i bardziej intensywnie pachnie, dlatego trzeba go używać dużo mniej niż zimą.

 

Co jakiś czas perfumy należy zmieniać, ponieważ węch to zmysł reagujący na nowości i po upływie około 3 miesięcy stosowania tego samego zapachu nie tylko my, ale również nasz partner już go nie czuje. Z tego samego powodu powinnyśmy pamiętać, by nie perfumować się kilkakrotnie w ciągu dnia, bo mimo że sami nie czujemy zapachu, może być on uciążliwy dla otoczenia.

 

Perfumy najlepiej rozwijają swój zapach w miejscach, gdzie pod skórą pulsuje krew – skrapiamy nimi nadgarstki, obojczyki, zagłębienia pod kolanami i skórę za uszami. Dobrą metodą jest również rozpylenie perfum w powietrzu i przejście przez tak stworzoną chmurkę zapachu. Jest to też bardzo dobry sposób, gdy zamierzamy użyć mocnych perfum. Będziemy wtedy pachnieć dyskretnie i delikatnie.

 

Zapach bardzo długo utrzymuje się na włosach, dlatego jeszcze wilgotne po myciu włosy można skropić ulubionymi perfumami i delikatnie wysuszyć. Zapach powinien nas otaczać delikatną mgiełką. Po użyciu perfumy najlepiej jest przechowywać w szczelnie zamkniętym, oryginalnym opakowaniu postawionym w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. To pozwoli im dłużej zachować świeżość.

 

Copyright © MultiBOX24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

powrót do menu

powrót do strony głównej 

pixel