Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym różni się woda toaletowa od perfumowanej?

 

Istnieje skłonność do nazywania wszelkich wód kolońskich i pachnideł perfumami. Specjaliści jednak widzą pomiędzy nimi różnice i dzielą je na grupy. W zależności od zawartości olejków zapachowych stosuje się inne nazewnictwo. Zawartość procentowa olejków decyduje także o cenie, tańsze są kosmetyki o mniejszym stężeniu ekstraktów zapachowych.

 

PERFUMY – najmocniejsza forma zapachu. Zawartość składników zapachowych w perfumach waha się od 20 do nawet 40%, zostały one rozpuszczone w 90% alkoholu. Jest to najczystsza forma zapachu. Oryginalne perfumy są bardzo drogie i czasem ich ceny sięgają nawet kilku tysięcy dolarów. Intensywny i trwały zapach, powoduje, że wystarczy kilka kropli na skórze, aby zapach utrzymywał się przez kilka dni.

 

WODA PERFUMOWANA (eau de parfum) – powstaje przez rozpuszczenie olejków zapachowych o stężeniu 10-15% w 90% alkoholu etylowym. Woda perfumowana jest obecnie najczęściej preferowaną przez kobiety gamą kosmetyków zapachowych. Gwarantuje ona silny i długo utrzymujący się zapach. Rozprowadza się ją po całym ciele przed nałożeniem ubrania, ale należy to zrobić z umiarem. Stosowany skrót nazwy to EDP.

 

WODA TOALETOWA (eau de toilette) – zawiera olejki zapachowe o stężeniu 5-10% rozpuszczone w 85% alkoholu. Roztacza subtelną, świeżą nutę. Ostatnio jest bardzo popularna zwłaszcza w naturalnym sprayu. Stosowany skrót nazwy to EDT.

 

WODA KOLOŃSKA (eau de cologne) – powstaje poprzez rozpuszczenie olejków zapachowych o stężeniu 3-5% w 70-80% alkoholu. Jest koncentratem o najniższej zawartości aromatu, który posiada jeszcze charakterystyczny zapach i jest zdolny go długo utrzymać. Jej nazwa pochodzi od Kolonii, w której w XVIII wieku wyprodukował ją pierwszy raz Włoch Johann Maria Farina. Był to lekki, świeży cytrusowo - kwiatowo - ziołowy zapach. Oryginalny zapach wody kolońskiej Farina doceniali m.in. Goethe, Balzak, Wolter, także królowa Anglii Wiktoria, Napoleon, Tomasz Mann, Oscar Wilde, a z kobiet Marlena Dietrich i księżna Diana. Współcześnie nazwy „woda kolońska” używa się najczęściej zamiennie z wodą toaletową w stosunku do najpopularniejszych pachnideł. Jest to idealna forma zapachu na imprezy sportowe, albo do pracy. Stosowany skrót nazwy to EDC.

 

WODA ODŚWIEŻAJĄCA (eau de fraiche) – w jej skład wchodzi niewielka ilość olejków cytrusowych, jest idealnym rozwiązaniem w trakcie uprawiania sportu, z tego powodu nazywa się ją również eau de sport. Przy jej produkcji olejki zapachowe o stężeniu 1-3% zostały rozpuszczone w 70-80% alkoholu.

 

EAU... – czasami używane jest same słowo „Eau”, czyli woda. Jej właściwości są zbliżone do słabej wody toaletowej.

 

WODA PO GOLENIU (after shave, apres resage) – jest najlżejszą formą koncentratu olejków zapachowych, zazwyczaj od 2 do 4%. Ich zapach jest bardzo ulotny. Produkuje się je niewątpliwie tylko w wydaniu dla mężczyzn. Wody po goleniu są przygotowane z myślą o stosowaniu na twarz, zawierają więc mniej olejków zapachowych i alkoholu, aby nie wywoływały nadmiernego pieczenia. Dodaje się również do nich substancje o działaniu łagodzącym i nawilżającym, np. glicerynę.

 

DEZODORANT – to środek chemiczny zapewniający przyjemną woń ciała przez cały dzień. Pierwsze pierwowzory dezodorantu pojawiły się około 5500 lat temu na terytorium dzisiejszych Chin. Na początku były to minerały z dodatkiem glinu. W Europie odpowiedniki współczesnych dezodorantów zaistniały dużo później, bo dopiero w I w p.n.e. W 1900 roku na rynku Europy pojawiały się dezodoranty, których kształt znamy dzisiaj. Markę Rexona, potentata w branży stworzył australijski farmaceuta. W 1941 roku powstał dezodorant w sprayu, najbardziej popularna forma tego kosmetyku.

 

ANTYPERSPIRANT – kosmetyk zapachowy, którego zadaniem hamowanie wydzielania potu. Najczęściej spotyka się antyperspiranty w kulce – mają one postać żelu albo płynnego kremu.

 

Copyright © MultiBOX24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

powrót do menu

powrót do strony głównej

pixel