Ciekawostki ze świata perfum
Najstarsze perfumy
Najstarsze perfumy świata mają przeszło 4 tysiące lat. Odnaleźli je archeolodzy w trakcie wykopalisk prowadzonych na Cyprze. Znalezisko to nie tylko starożytne amfory z pachnidłem lecz również urządzenia służące do jego wytwarzania – mieszadła, destylatory oraz butle. Perfumy zostały sporządzone z sosny, rozmarynu, wawrzynu i lawendy.
Co działa na mężczyzn?
We Francji odkryto, iż na mężczyzn najmocniej działa zapach tuberozy.
Na tę woń reagują niekontrolowanym skurczem mięśni.
Zapach rozkoszy
W przeszłości zapach ambry był wyczuwalny w haremach za sprawą włączenia go w skład zaprawy murarskiej, którą potem użyto przy budowie haremów.
Zapach truskawek
Zapachy potrafimy łączyć na takiej samej zasadzie jak kolory. Kiedy połączy się kilka zapachów można stworzyć całkowicie inny rozpoznawalny zapach. Aromat świeżych truskawek otrzymamy, gdy połączymy ze sobą we właściwych proporcjach aromaty, z których pierwszy ma zapach świeżo skoszonej trawy, drugi waty cukrowej, trzeci przejrzałych jabłek, a czwarty - masła.
Proces tworzenia
Proces odtwarzania zapachów naturalnych ze sztucznych składników dokonuje specjalny komputer przy wykorzystaniu metody "head space". Najpierw rozkłada on naturalny zapach rośliny na czynniki pierwsze, czyli na pojedyncze molekuły zapachu, a potem odbudowuje go tylko, że już ze składników syntetycznych, sztucznych.
Olejki eteryczne
Wbrew temu, co by się mogło wydawać olejek naturalny nie zawsze pachnie lepiej niż jego syntetyczny odpowiednik. Przykładowo olejek eteryczny z konwalii nie ma zapachu tak pięknego jak świeże kwiaty, z tego powodu olejek syntetyczny stanowi w tym przypadku lepsze rozwiązanie, dodatkowo uzyskanie naturalnego olejku z konwalii jest bardzo trudnym i długotrwałym procesem.
Najdroższe….
Perfumy No.1 Cliva Christiana są najprawdopodobniej najdroższymi perfumami świata, wpisano je do Księgi Rekordów Guinnessa. Ich zapach budują najrzadsze składniki na świecie, kreator nie zwracał uwagi na koszty. Christian tworzył ten zapach przez 6 lat. Cena za 30 ml czystych perfum to około 2,350 dolarów amerykańskich. W każdym roku na rynku pojawia się jedynie 1000 flakoników tych damskich i męskich perfum. Najdroższa buteleczka No.1 z pochodzącą z limitowanej serii o nazwie Imperial Majesty została wykonana z kryształu Baccarat i ozdobiona białym diamentem. Jej szacunkowa wartość to ponad 200,000 dolarów. Na świecie istnieje tylko 10 takich flakoników.
Pierwszy twórca perfum
Za pierwszą na świecie chemiczkę i kreatorkę perfum uważa się kobietę o imieniu Tapputi. Jej imię zostało wymienione na mezopotamskich klinowych tabliczkach pochodzących z drugiego tysiąclecia p.n.e. Swoje perfumy tworzyła łącząc ze sobą kwiaty, oleje, tatarak, mirrę i balsam. Dodała następnie wodą destylowaną i filtrowała mieszankę kilka razy. Była znana również w pałacu, gdzie pracowała z naukowcem Ninu i nadzorowała wyrób pachnideł.
Pachnący pupil
W dzisiejszych czasach już nie tylko ludzie mogą czerpać radość, jaką niesie ze sobą używanie perfum. Wynaleziono też perfumy dla psów. W londyńskiej sieci sklepów zoologicznych można zakupić "Petite Amande". Cena to około 38 funtów za 50 mililitrów. Sieć zatrudniła kreatorkę perfum, która zaprojektowała zapach dla psów. W perfumach wyczuwalne są akordy czarnej porzeczki, kwiatu pomarańczy, mimozy i lilii, bardzo możliwe zatem, że ich zapach spodoba się nie tylko psom, ale także ich właścicielom.
Copyright © MultiBOX24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.